سیم مفتول گالوانیزه چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

همانطور که می‌دانید یکی از مواد اولیه در ساخت و تولید انواع توری و محصولات فلزی، سیم مفتول یا مفتول گالوانیزه می‌باشد. از این رو می‌توان گفت مفتول گالوانیزه یکی از محصولات مفتولی پر کاربرد در صنایع مختلف به شمار می‌رود. این سیم دارای خواص و کارکرد‌های متعددی می‌باشد. این محصول در ساخت توری‌هایی نظیر توری حصاری، توری مش، توری مرغی نقش ویژه ای دارد. از این رو یکی از محصولات پرفروش در شهر مفتول است که با قیمتی بسیار مناسب به مشتری عرضه می‌شود. اما سوالی که مطرح است این می‌باشد که  مفتول گالوانیزه چیست و چه استفاده‌هایی از آن می‌شود؟ شهر مفتول در این خصوص، مقاله‌ای برای شما تهیه کرده است و سعی دارد مفتول گالوانیزه را به شما معرفی کند. از این رو در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد کاربرد مفتول گالوانیزه کسب نمایید.

سیم مفتول گالوانیزه چیست ؟

اگر بخواهیم به سوال شما در خصوص مفتول گالوانیزه چیست پاسخ دهیم، می‌توان گفت: مفتول گالوانیزه یا مفتول سفید ، یک محصول فولادی می‌باشد که سطحی از فلز بر روی آن به کار رفته است. مفتول سفید ، در واقع سیمی است که از ابتدا از مفتول سیاه ساخته می‌شود.

این محصول از طریق فرآیند گالوانیزاسیون و به روش نورد گرم و سرد ساخته می‌شود. طی این فرآیند فلزی به نام Zn سطح مفتول سیاه را می‌پوشاند.در نتیجه محصول از خوردگی و پوسیدگی در امان می‌ماند.

 

ویژگی های سیم مفتول گالوانیزه چیست ؟

سیم مفتول گالوانیزه دارای خواص ضد‌زنگ بوده و در برابر اکسید شدن و رطوبت بسیار مقاوم می‌باشد. این مسئله سبب استحکام بالای آن در برابر آب‌و‌هوای مختلف و نامساعد خواهد شد.

وجود عنصر کربن در مفتول گالوانیزه سبب نرم و سخت شدن این محصول خواهد شد. اگر این محصول دارای کربن بیش‌تری باشد سیم مفتولی سخت تولید خواهد شد. و در نهایت در صورتی این مفتول انعطاف‌پذیر و نرم می‌شود که دارای کربن کم‌تری باشد.

سیم مفتول گالوانیزه اغلب دارای سطحی صاف، صیقلی و براق است که از طول عمر بالایی برخوردار می‌باشد. هم‌چنین این محصول نگهداری و نصب راحتی داشته و تعمیر آن به راحتی انجام می‌شود. از این رو خرید سیم مفتول گالوانیزه مقرون به صرفه خواهد بود.

کاربرد سیم مفتول گالوانیزه چیست ؟

مفتول گالوانیزه یک محصول پر کاربرد است که از مواد متفاوتی تولید می‌شود. در موارد مختلفی خواه به عنوان مواد اولیه برای تولید محصولات دیگر و خواه به صورت مصرف مستقیم به کار گرفته می‌شود.

به عبارتی مفتول‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی می‌باشند که در ساختمان‌سازی دارای کاربرد‌های فراوانی هستند. سیم مفتول گالوانیزه نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد و از آن در صنایع مختلف و به روش‌های گوناگونی استفاده خواهد شد.

همان‌طور که در مطالب فوق ذکر شد، سیم مفتول گالوانیزه دارای مقاومت و استحکام بالایی می‌باشد. از این رو از این محصول می‌توان برای ایجاد امنیت استفاده نمود. به این صورت که از مفتول گالوانیزه در تولید انواع توری‌ها از جمله فنس، توری گابیون و… استفاده خواهد شد. در واقع این نوع توری‌ها را برای محافظت از زمین‌ها و مناطق خصوصی مورد استفاده قرار می‌دهند. حصار ساخته شده از سیم مفتول گالوانیزه از ورود حیوانات و سارقان جلوگیری می‌کند. در برخی موارد نیز، مفتول گالوانیزه در بالای نرده‌ها قرار می‌گیرد تا از صعود سارقان جلوگیری کنند. در نتیجه می‌توان گفت مفتول گالوانیزه یا مفتول سفید ، نقش مهمی در ایجاد امنیت برای محیط‌های مختلف دارد.

از آن‌جایی که سیم مفتول گالوانیزه دارای استحکام بالایی می‌باشد، در ساخت‌و‌ساز خانه‌ها و سایر ساختمان‌های بزرگ از جمله اداری و تجاری نیز کاربرد هایی برای اتصال مصالح ساختمانی دارد.

اگر در خانه یا گالری خود قصد نصب تابلو‌های بزرگ بر روی دیوار را دارید می‌توانید از این نوع مفتول برای نصب تابلو و آینه استفاده نمایید.

 

کاربرد مفتول گالوانیزه در صنایع

به طور کلی می توان گفت کاربرد های سیم مفتول گالوانیزه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ساختمان‌سازی
 • حصار زنجیره‌ای
 • کابل‌های برق زره پوش
 • عناصر فلزی خم‌شده
 • دستگیره سطل
 • چوب لباسی
 • کشاورزی
 • عناصر قفسه‌بندی
 • عناصر شمشیر بازی فلزی
 • منگنه‌های فلزی
 • سیم خاردار
 • آویز برای سقف‌های کاذب
 • تجهیزات مورد استفاده در دندان پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.