فرآیند تولید رابیتس و هزینه اجرای آن

رابیتس که از محبوب ترین سقف‌های کاذب موجود در بازار است فرآیند تولید آن شامل مجموعه ای از عملیات‌های مختلف بر روی ورق‌های گالونیزه است. تا با توجه به کاربردش ساختاری شبیه به شبکه و توری به خود بگیرد. با استفاده از ورق گالوانیزه به عنوان ماده اولیه در تولید رابیتس می‌توان از زنگ زدگی آن در محیط‌های مرطوب جلوگیری کرد. و همچنین مقاومت و طول عمر سازه را نیز بالا برد. در ادامه با ما همراه باشید تا از فرآیند رابیتس کاری اطلاعاتی کسب کرده و با فرآیند تولید رابیس و هزینه اجرای آن آشنا شوید.

فرآیند تولید رابیتس چگونه است؟

همانطور که ذکر شد، رابیتس از ورق گالوانیزه ساخته می‌شود، از این رو قیمت رابیتس وابسته به قیمت ورق گالوانیزه است. رابیتس از عملیات سرد بر روی ورق‌های گالوانیزه گرم تولید می‌شود.

به طور کلی فرآیند تولید رابیتس شامل دو مرحله، پرسکاری و کشش عرضی و یک مرحله‌ی برش است. به این صورت که ابتدا ورق گالوانیزه که به صورت رول می‌باشد و ضخامت آن حدود 25/0 میلی متر و عرض آن 26 یا 5/29 سانتی متر است را تهیه می‌نمایند.

در مرحله‌ی اول ورق را توسط دستگاه رول باز کن (کویل) باز کرده و در دستگاه برش قرار می‌دهند. در این مرحله رول ورق را در فواصل تقریبی 10 سانتی متر در جهت طولی برش می‌زنند.

فرآیند تولید رابیتس

لازم به ذکر است که، انتخاب ضخامت ورق گالوانیزه براساس نوع رابیتس تولیدی متفاوت است، و با افزایش ضخامت ورق رابیتس معمولا تعداد ستون، وزن و قیمت رابیتس افزایش خواهد یافت.

در مرحله بعدی فرآیند تولید رابیتس، قطعاتی که در مرحله‌ی اول برش خورده بودند، وارد دستگاه شده و عملیات نورد سرد و پرس کاری بر روی آن انجام می‌شود. این عملیات موجب به وجود آمدن ستون‌ها و چشمه‌ها و ایجاد ساختار رابیتس می‌شود. در این مرحله برگه‌های رابیتس بر اساس وزن شان در طول‌های حدود 4/2 متری توسط دستگاه گیوتین برش می‌خورند.

در مرحله‌ی سوم، دستگاه کشش ورق پرس کاری شده را آنقدر می‌کشد تا به عرض 60 سانتی متر برسد. به این ورق پرس کاری شده‌ی کشیده، در واقع همان ورق رابیتس گفته می‌شود. این ورق‌های رابیتس در بسته‌های 10 یا 20 تایی بسته بندی می‌شوند. که تعداد هر بسته، به وزن، تعداد ستون‌ها و چشمه‌ها و سهولت در جابجایی بستگی دارد.

اکنون فرآیند تولید رابیتس به پایان رسیده و بسته‌های رابیتس آماده‌ی عرضه در بازار هستند.

دستگاه‌های مورد استفاده در خط تولید رابیتس

در خط تولید رابیتس، دستگاه‌های موجود می‌توانند، در فناوری‌های گیر بکسی، پنومتیک و هیدرولیک موجود باشند. از جمله دستگاه‌های تولید کننده‌ی رابیتس، دستگاه‌های اتوماتیک سیستم PLC، سیستم‌های تمام اتوماتیک و نمیه اتوماتیک می‌باشد. تمامی دستگاه‌های نام برده شده می‌توانند در مدل‌های یک و ده تایی تولید و عرضه شوند. اگر سیستم تک برگی باشد، در ساعت قادر به تولید 150 برگ رابیتس و اگر سیستم ده برگی باشد، در ساعت قادر به تولید 220 برگ رابیتس خواهد بود.

خط تولید رابیتس

هزینه رابیتس بندی و رابیتس کاری چگونه محاسبه می شود؟
هزینه اجرای رابیتس کاری به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. قیمت رابیتس کاری بر اساس متر مربع تعیین می‌شود. معمولا متخصص اجرای رابیتس کاری ابتدا از محل پروژه بازدید کرده و قیمت حدودی کار را برایتان مشخص می کند. عوامل متعددی مثل متراژ کار، پیچیدگی طرح اجرای رابیتس کاری، مدت زمان لازم برای اجرای کار، تعداد نیروی کار لازم برای اجرای رابیتس کاری، نوع و قیمت متریال مورد استفاده شامل گچ، میلگرد و نبشی و همچنین هزینه های جانبی مثل جوشکاری که (معمولا از طریق الکترود جوشکاری انجام می شود ) و گچ کاری بر روی هزینه رابیتس کاری تاثیر دارند.

مدت زمان اجرای پروژه رابیتس کاری و رابیتس بندی نیز به طور میانگین ۱۰ روز کاری است. اما، با توجه به طراحی و اندازه فضا (برای مثال رابیتس کاری سقف ساده، رابیتس کاری ستون، رابیتس کاری سقف آشپزخانه یا رابیتس کاری سقف پذیرایی ) زمان اجرای پروژه می‌تواند کمتر یا بیشتر شود. بخشی از این زمان صرف خشک شدن متریال می‌شود.

برای بررسی قیمت رابیتس بندی باید چه نکاتی را در نظر بگیریم؟
مطالبی که باید در خصوص قیمت گیری اجرای رابیتس باید در نظر بگیریم شامل موارد زیر می باشد:

1. انتخاب نوع رابیتس
برای قیمت گیری رابیتس، در اولین گام باید شما نوع آن را مشخص کنید. این کار را می توانید با مشورت، تحقیق و بر اساس نیاز خود انجام دهید.

2. یافتن تیم تخصصی حرفه ای
پس از انتخاب نوع رابیتس، یافتن تیم حرفه ای و متخصص در دستور کار شما قرار می‎گیرد. تیمی حرفه ای است که تجهیزات به روز تری دارد و عمدتا با متریال بهتری نیز کار می‌کند.

3. تعیین کیفیت متریال
در مرحله بعد شما باید نوع مصالح و کیفیت آن را با مشورت پیمانکار مشخص کنید. متریال سقف کاذب شما می تواند برندهای مختلفی داشته باشه و قیمت گذاری هم بر اساس کیفیت متریال انجام می شود.

پایه اصلی قیمت یک رابیتس، مصالح آن است و در مرحله بعدی، دستمزد، اگر از پیمانکارها نیز سوال کنید عمدتا قیمت مصالح را چند برابر دستمزد اعلام میکنند.

4. دریافت قیمت تمام شده به جای قیمت متری
نکته ای که وجود دارد این است که، تعداد معدودی از پیمانکارها برای گرفتن کار، اول یک قیمت پایین پیشنهاد می دهند اما در آخر کار بابت مسائلی از جمله پیشانی های کار، طرح های هندسی خاص، دوبله کاری، مالیات و مباحث دیگر، از شما مطالبه وجه اضافی دارند.

راه حل پیشنهادی ما برای اینکه شما گرفتار این مسأله نشوید و هزینه اضافی نپردازید، این است که از آن ها درخواست کنید تا قیمت تمام شده را به شما بدهند.

در خصوص اینکه به چه صورت از پیمانکار قیمت نهایی را بخواهید، باید از آن ها بخواهید تا از محل مورد نظر شما بازدید کنند. در هنگام بازدید، طرح و نوع رابیتسی که انتخاب کردید را به پیمانکار نشان دهید. پیمانکار بر اساس طرح و مصالح شما و اندازه گیری هایی که انجام می دهد، قیمت نهایی و تمام شده را برای شما محاسبه کرده و اعلام می کند.

یک مزیتی که گرفتن قیمت تمام شده دارد این است که شما می توانید براساس قیمت تمام شده، مجریان مختلف رو باهم مقایسه کرده و در نهایت با بهترین مجری قرارداد امضا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.